ظروف

بکار بردن تمام ظروف بجز ظروف طلا و نقره جایز است؛ تنها خوردن و آشامیدن در ظروف طلا و نقره حرام است و می‌توان برای کارهای دیگر از آنها استفاده کرد:

از حذیفه(رض) روایت است که پیامبر(ص) فرمود:

(لاتشربوا فی آنیة الذهب و الفضة، ولاتلبسوا الحریر والدیبا، فإنها لهم فی الدنیا و لکم فی الآخرة) [۱] «در ظروف طلا و نقره نیاشامید و ابریشم و دیبا را بر تن نکنید؛ چراکه اینها در دنیا به کفار و در آخرت به شما اختصاص دارند».

از ام سلمه(رض) روایت است که پیامبر(ص) فرمود:

(الذی یشرب فی إناء الفضة إنما یجرجو فی بطنه نار جهنم) بخاری و مسلم آن را روایت کرده‌اند[۲]. «کسی که در ظرف نقره آب می‌نوشد، در واقع آتش جهنم را در شکم می‌ریزد».

و در لفظ مسلم چنین آمده است: (إن الذی یأکل أو یشرب فی آنیة الفضة و الذهب …». کسی که در ظرف طلا و نقره می‌خورد یا می‌نوشد…».

امام مسلم می‌گوید: در هیچکدام از روایات لفظ «أکل» و «ذهب» ذکر نشده بجز در روایت ابن مسهر.

شیخ آلبانی می‌گوید: این اضافه از جهت روایت شاذ است؛ اگرچه ازجهت درایت صحیح است؛ چون همانطور که واضح است خوردن و طلا نسبت به نوشیدن ونقره از اهمیت و خطر بیشتری برخوردار هستند[۳]أه‍.
[fusion_separator style_type=”single solid” top_margin=”40″ bottom_margin=”40″ sep_color=”#f76d21″ icon=”fa-book” width=”” class=”fiqclass” id=”fiqid”/] [۱]) متفق علیه : خ (۵۶۳۳/۹۶/۱۰)، م (۲۰۶۷/۱۶۳۷/۳)، ت (۱۹۳۹/۱۹۹/۳)، د (۳۷۰۵/۱۸۹/۱۰)، (۳۴۱۴/۱۱۳۰/۲)، ابن ماجه جمله «لاتلبسوا الحریر و الدیباج» را ذکر نکرده است، نس (۱۹۸/۸).
[۲]) متفق علیه : خ (۵۶۳۴/۹۶/۱۰)، م (۲۰۶۵/۱۶۳۴/۳)، جه (۳۱۱۴/۱۱۳۰/۲).
[۳]) الإرواء (۶۹/۱).

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید